|
RF MODULI i RF MODEMI za ISM band
Na ovim stranicama se bavimo raznim vrstama Rf komunikacije na ISM (Industrial, Scientific, Medical) bandu za koji ne treba dozvola za rad RF uređaja. U ponudi je više uređaja zasnovanih na različitim hardverskim rješenjima. Daleko najbolje i najuniverzalnije rješenje se pokazalo sa Texas instruments-ovim kolom CC1100/CC1101, pa smo na bazi tog kola razvili više gotovih sklopova, koje ovdje nudimo, ali i čitav mrežni protokol za komunikaciju između ovih uređaja koji formiraju bežičnu mrežu.
Za one koji žele da se sami ozbiljnije pozabave Rf komunikacijom i razvijaju vlastita rješenja, nudimo kompletan razvojni paket koji se sastoji od 3 uređaja i namjenski napisanog PC softvera. Prokol koji smo razvili omogućava potpunu kontrolu samog CC kola, jer daje pristup do svih njegovih registara, i to preko RS232 interfejsa ali i bežično. Uvedene su i neke komande kojima se definiše način rada čitave mreže i demonstriraju neke od mogućnosti ovih fantastičnih Rf modema!
Prvo da razjasnimo razliku između Rf modula i Rf modema - sam proizvođač naziva CC1100 kolo Rf-Transceiver ali ponegdje i Rf modem, a sobzirom na nivo integrisanih funkcija u CC čipu ne može se reći da to nije kompletan modem u jednom čipu.
Ipak mi ćemo se ovdje držati termina Rf modul za sklop koji se sastoji samo od Rf dijela, u našem slučaju kola CC1100/CC1101 i njegovih pratećih elemenata, a takav sklop već imamo odavno u našoj ponudi. Naravno, da bi se njim bilo šta korisno mogli raditi, morate ga spojiti sa mikrokontrolerom i ispravno konfigurisati sve njegove registre, a tek potom možete ga koristiti za bežičnu komunikaciju.
Ako se na štampanoj ploči pored Rf modula nalazi i mikrokontroler koji vrši funkciju inicijalizacija CC kola i odrađuje kompletnu komunikaciju sa njim, to smatramo da je Rf modem. Za njegovo korištenje ne morate znati ništa o samom CC čipu i načinu na koji on radi. Dovoljno je da se spojite na Rx i Tx pinove za RS232 komunikaciju i možete već slati i primati podatke bežično. Naravno, ako formirate bežičnu mrežu od više uređaja koji treba da rade na istom kanalu i međusobno razmjenjuju podatke, potreban vam je i komunikacioni protokol koji će omogućiti adresiranje svakog pojedinog uređaja, provjeru grešaka u primljenim paketima, komande za izvršavanje funkcija koje svaki sklop treba da obavlja itd...
Mi smo se pobrinuli i za taj dio posla, jer smo razvili i jedan jednostavan, ali vrlo upotrebljiv i fleksibilan, protokol za Rf komunikaciju i nazvali smo ga RfTalk. Više o tome možete pronaći na stranici koja je posvećena samom RfTalk protokolu...
Naravno, ako na ploču već ugrađujemo mikrokontroler, onda je šteta da radi samo serijsku komunikaciju, jer može da odradi još puno drugih funkcija, tako da smo razvili više uređaja koje vam pretstavljamo na ovim stranicama, koji rade Rf komunikaciju po RfTalk protokolu, ali imaju različite hardverske resurse na štampanim pločama i različite mogućnosti primjene...
Primjena:
Neki postojeći naši uređaji će dobiti mogućnost spajanja Rf modula radi daljinske kontrole ili slanja podataka. Npr. ako koristite naš termoregulator za inkubator, koji se nalazi u nekom objektu pored kuće, sada je moguće imati u kući displej sa svim mjerenjima i alarmom, pa i RS232 izlazom ako treba!
Na isti način je moguće i pratiti temperaturu u kući/stanu, ili u peći za centralno grijanje, po potrebi uključiti/isključiti peć / pumpu / elektro ventil itd.
Možda najinteresantnija i najupotrebljivija varijanta je povezivanje GSM kontrolera i Rf modema pa tu verziju uređaja već imamo u našoj ponudi, pod šifrom GCU_RfM. Ova kombinacija omogućava postepenu izgradnju čitavog sistema kućne automatizacije sa GSM kontrolom....
|
|
|