|
GSM projekti:
GSM Power Contoll - nadzor izvora napajanja
Ovo je drugi GC uređaj koji realizujemo na istoj hardverskoj platformi, ali sa novim softverom i dodatnim hardverom za detekciju napona 220V~. Uređaj ima i 2 ulaza za senzore temperature (opseg:-55°C do +125°C), sa mogućnošću da setujete donju i gornju granicu za slanje alarm SMS-a. To može biti vrlo korisno ako uređaj koristite npr. za nadzor rezervnog napajanja pumpi u sistemu centralnog grijanja, u hladnjači ili u računarskoj sali gdje je potrebno uključiti klimu...
Da bi objasnili način podešavanja i neke nove mogućnosti ovog uređaja, poslužićemo se primjerom. Zamislimo situaciju koja se u praksi često sreće u većim firmama, bankama, internet provajderima, vladinim institucijama i slično. Za rezervno napajanje servera se koriste UPS-ovi koji standardno nemaju veliku autonomiju. U slučaju dužeg prekida mrežnog napajanja potrebno je startovati agregat, koji napaja najvažnije potrošače dok god se mrežni napon ponovo ne pojavi.
Podrazumijeva se da imate rješeno rezervno napajanje za GSM kontroler, preko akumulatora ili na neki drugi način!
Iz vlastitog iskustva znamo da kratkih prekida mrežnog napona, na nekim lokacijama, može biti i preko 60 u danu, vjerovali ili ne!
Zbog toga je neophodno nadzirati stanje i imati dojavu svake problematične situacije sa napajanjem važnih potrošača. Pri tome nema potrebe za slanjem gomile suvišnih SMS poruka kod svakog nestanka mrežnog napajanja, jer će u većini slučajeva automatika odraditi sve što je potrebno. Kada automatika zakaže, iz bilo kojeg razloga, to je ono što treba odmah dojaviti, kako bi se moglo brzo reagovati.
Osim samog GC-a, koristimo i naš sklop GC-4I220 koji obezbjeđuje 4 galvanski odvojena ulaza za detekciju napona 220V~. Mrežni napon 220V dovodimo na ulaz1, napon sa agregata dovodimo na ulaz2, a napone iz UPS-ova na ulaze 3 i 4.
Sve komande vezane za setovanje poruka su iste kao i kod naših ranijih GSM kontrolera GC-4IO i GC-UNI , koje ste već upoznali. Podrazumijeva se i da svaka poruka upućena GC-u počinje sa "Gc." čak i ako to negdje nije navedeno, a sve komande se mogu kucati malim ili velikim slovima. U toku obrade komandi sva slova se pretvaraju u velika tako da će i poslane poruke biti uvijek napisane velikim slovima bez obzira kako ste ih unijeli u komandi P.
Vratimo se našem zamišljenom primjeru
Najprostija verzija dojave može se dobiti recimo ovako:
Gc.P11 Nestalo struje!, P10 Dosla struja!
Kad nestane mrežnog napona i ulaz 1 ode na logicko H, odnosno 1 (jer imamo otokaplere na ulaznom sklopu za 220V koji nam invertuju logiku), dobijete SMS poruku Nestalo struje! i obrnuto.
To je princip koji se može koristiti na svim verzijama naših GSM kontrolera.
Ono što je novo, u ovoj verziji softvera, su dvije stvari:
- Tajmeri, koji se mogu setovati za svaki ulaz i za oba stanja (L i H odnosno 0 i 1) na ulazu, i
- Logički uslovi za slanje poruke, na osnovu stanja na ulazima !
Nova komanda je Z (kao Zadrška, jer su sva druga logična slova već potrosena :) i ima sljedeću sintaksu:
Zulaz=timer[m][h](maska:ulazi)
Vrijema tajmera se zadaje u sekundama, minutama ili satima, ako iza broja stoji slovo m, odnosno h, respektivno. Maska i ulazi su logička stanje na ulazima u binarnom formatu, a poredak bitova za 4 ulaza ide od 1 do 4 sa lijeva na desno, isto kao što ih dobijate i u "r?" izvještaju . Znači maska 1000 dozvoljava samo da pratimo stanje na ulazu 1, jer su ostali ulazi maskirani sa 0 i neće utjecati na provjeru. Maska 0011 dozvoljava da poredimo stanje samo na ulazima 3 i 4, a parametar 'ulazi' je binarno stanje na ulazima koje očekujemo, da bi uslov bio ispunjen i poruka poslana.
Pogledajmo kako to funkcioniše u praksi:
Gc.Z11=15m(1000:1000)
U gornjem primjeru smo već aktivirali ulaz 1 i podesili odgovarajuće poruke komandama P11 i P10. Sada podešavamo tajmer na 15 min koji se startuje kada nestane napona na ulazu 1 i promjeni se stanju ulaza 1 na logičko H (to odefiniše komanda Z11, na isti način kao i setovanja poruke P11). Iza znaka jednakosti, koji je obavezan, navodimo vrijeme tajmera, a u zagradama su binarna maska i očekivano stanje ulaza, razdvojeni dvotačkom (koja nije obavezna i može se koristiti i neki drugi znak osim "," jer on razdvaja komande).
Nakon isteka 15 min. provjerava se stanje tako sto se na trenutno stanje ulaza primjeni zadata maska i onda uporedi rezultat sa onim što ste zadali kao uslov. U ovom slučaju znači da će poruka biti poslana samo ako je nakon 15min ulaz 1 još uvijek u stanju H, tj. ako nema mrežnog napona duže od 15 min.
Logička provjera se može odnositi i na ostale ulaze, pa tako npr. za dojavu da se agregat nije startovao biće:
Gc.Z11=3m(1100:1100)
Sada su uslovom, nakon isteka 3 minuta, obuhvaćen ulaz 1 i ulaz 2, a poruka će biti poslana samo ako su oba ulaza na H, tj. nema napona ni na jednom od njih. U tom slučaju uz ovaj uslov bi podesili i poruku tipa: P11Nema mreze ni agreg!
Dakle sada ćemo dobiti preciznu informaciju o problemu jer poruka se šalje samo ako se 3 min. od nestanka mrežnog napona agregat nije uspio startovati, i mrežnog napona još uvijek nema. To je situacija koja već zahtijeva nekakvu intervenciju čovjeka...
Ako je sve u redu i agregat se uključi, a želite dobiti poruku nakon tri sata da agregat još uvijek radi:
Gc.P20Agregat radi 3h, Z20=3h(0100:0000)
Znači nakon isteka 3 sata provjerava se da li je ulaz 2 na 0, i ako jeste, dobijate poruku da je sve radi, ali mrežnog napona još uvijek nema, što možda zahtijeva povećanu pažnju, zavisno od agregata i njegove autonomije.
Recimo da želite informaciju i kada agregat stane, poslaćete komande: Gc.P21Agregat stao, Z20=(0100:0100) i dobijete poruku odmah nakon što je agregat stao. U ovoj komandi tajmer nismo ni setovali pa je on 0 sekundi, dakle nema nikakve zadrške nakon promjene stanja na ulazu i poruka će biti poslana odmah, ali samo ako je zadati uslov ispunjen.
Kako je zadata maska 0100, maskirani su ulazi 1, 3 i 4 tako da će poruka biti poslana i kada agregat stane zbog povratka mrežnog napona, ali i kada mu, recimo, nestane goriva.
Ako želite da poruku dobijete samo ako je agregat stao, a mrežnog napona još uvijek nema, porebno je samo podesiti masku i uslov na 1100, tako da obuhvatite uslovom oba ulaza. Dakle biće:
Gc.P21Agregat stao!, Z20=(1100:1100)
Sada će poruka biti poslana samo ako je agregat stao, a mrežnog napona nema, što može značiti da recimo nema goriva, da se nešto pokvarilo i sl. U svakom slučaju i ovo je situacija koja zahtjeva akciju čovjeka.
Naravno, moguće je na isti način u uslov slanja ubaciti i ostale ulaze, pa dobiti poruku čim stane UPS, a nema mreže ni agregata ili nešto slično. Mogućnosti za kombinovanje imate jako puno, pa vam ostaje da dobro razmislite šta vam treba u datoj situaciji i pažljivo isplanirate kompletno setovanje uređaja.
Na kraju, pretpostavimo da želite dobiti i poruku kada se mrežno napajanje vrati ali bez kratkih prekida. Komanda bi mogla izgledati ovako:
Gc.P10Mreza 220V je OK!, Z10=10m(1000:0000)
Nakon konstantne logičke nule na ulazu 1 u neprekidnom trajanju od 10 min. dobićete poruku "Mreza 220V je OK!", što znači da možete odahnuti :).
Nema prepreke da zadate i komandu tipa "Gc.Z10=10m()", dakle samo setovan tajmer ali bez uslova, koja će dovesti do slanja poruke sa zadrškom od 10min. Ne znam da li bi ovo imalo neku primjenu u praksi, ali ko zna... neki naši kupci su vrlo inventivni pa možda i ovakva opcija nekom bude od koristi.
Gc.z?
Komanda šalje izvještaj sa memorisanim Z parametrima za sve podešne ulaze (ulazi koji nemaju setovan tajmer ili uslov se preskaču u izvještaju). Služi za provjeru setovanja, da budete sigurni koja poruka će biti poslana u kojoj situaciji i da li je sve ispravno podešeno i memorisano, kao što ste isplanirali. Ukoliko nema zadatih uslova ni na jednom ulazu ne šalje se nikakva poruka. Slična komanda postoji i za poruke: P?.
Na kraju još samo neke napomene:
- Kada se stanje na ulazu mijenja, tajmeri koji rade na istom ulazu isključuju jedan drugog tako da je aktivan samo onaj koji odgovara trenutnom stanju na ulazu, a automatski deaktivira onaj drugi. Npr. na ulazu 1 neće se desiti da istovremeno bude aktivan i tajmer od 3min i onaj od 10min, nego samo onaj koji odgovara trenutnom stanju tj. zadnjoj promjeni na ulazu. Na taj način se izbjegavaju suvišne poruke i zbunjujuće situacije koje bi mogle nastati kod čestih promjena i dugačkih vremena tajmera.
Da bi situacija sa stanjem nadzirane opreme bila što jasnija, osim definisane poruke, dobijate u svakom SMS-u i kompletno stanje na sva 4 ulaza, kao što to radi komanda R?. Npr. poruka iz gornjeg primjera "P10Mreza 220V je OK!" će izgledati ovako kada je primite:
Mreza 220V je OK! Ulazi[1-4]: 0111
- Maksimalno vrijeme za svaki tajmer iznosi 32767 sekundi, a to je 546 minuta ili 9 sati.
- Rezervno napajanje za GSM kontroler mora biti riješeno tako da ne dolazi do prekida njegovog napajanja u toku rada jer će trenutno aktivni tajmeri biti obrisani. Zatečeno stanje ulaza u momentu uključenja se uzima uvijek kao početno stabilno stanje od kojeg GC kreće u rad i reaguje na svaku promjenu stanja na ulazima!
To znači da će, u gornjem primjeru, nakon uključenja uređaja biti memorisano stanje 0111 na ulazima kao početno (jer je mrežni napon je OK a ne rade UPS-ovi ni agregat pa su ti ulazi na visokom nivou). Nakon isteka 15 min. nećete dobiti poruku P10 jer se na ulazima nije desila nikakva promjena.
- Sva podešavanja (poruke, tajmeri i uslovi) se čuvaju u internom EPROM-u, što znači da važe dok god ih ne promijenite ili ne obrišete odgovarajućim komandama. Da ne bude zabune, kod prekida napajanja uređaja biće obrisani samo već aktivirani tajmeri koji se nalaze u RAM-u kontrolera, a ne njihove početne vrijednosti koje se nalaze u EPROM-u.
Kompletan pregled komandi koje uređaj prepoznaje
Verzija sa rezervnim napajanjem - akumulatorom
Na fotografiji možete vidjeti kako izgleda kada se uredjaj upakuje u kutiju sa akumulatorom, a ostaje dovoljno prostora da u istu kutiju stane i sklop sa ulazima za 220V, tako da dobijate potpuno rješenje u jednoj kutiji! Potrebno je samo dovesti 12V sa ispravljača za napajanje, a naš GC_PowerC će se pobrinuti i za punjenje akumulatora i u slučaju nestanka mrežnog napona nastaviće da radi još jako dugo sobzirom da ugrađujemo Panasonic akumulator od 6V/4Ah. Zavisno od broja poruka koje bude trebao slati, autonomija rada iznosi i više od 12h.
Sobzirom na fleksibilnost hardverske platforme, sigurno će se pojaviti još novih verzija uređaja jer mogućnosti ugrađenog hardvera nisu ni blizu iscrpljene.
Kao i uvijek, sve vaše kritike, predlozi i ideje su dobrodošli na mail:
info@elektronika.rs.ba
Prodaja
|
![Prodaja](/data/img/icons/dollar.jpg) |
GCU_PowC : GSM kontroler za nadzor napajanja sa Dallas 18B20 senzorom za temperaturu
|
300 KM
|
GCU_PowC_AKpak : GSM kontroler za nadzor napajanja sa senzorom i akumulatorom, u kutiji
|
350 KM
|
GCU_4I220 : Ulazi za 220V za GSM kontrolere
|
30 KM
|
Narudžbe na mail:
narudzbe@elektronika.rs.ba
|
![](/data/img_main/linja_down.gif) |